Atrakcje zimowe…
STACJA NARCIARSKA „GROMADZYŃ”
Stacja Narciarska „Gromadzyń” w Ustrzykach Dolnych – ośrodek narciarski na północnym zboczu góry Gromadzyń. Jest to jedna z najbardziej rozpoznawalnych atrakcji turystycznych Ustrzyk Dolnych.
Aktualne warunki: skionline.pl, skiinfo.pl
Kamery online: bieszczady.live
Telefon: +48 13 307 52 00
Strona internetowa: Ustrzyki-Narty.pl
Stacja narciarska Laworta SKI
Stacja posiada 3 trasy dla początkujących: 100, 180 i 300 metrów, dwie dla zaawansowanych:1150 i 1250 metrów oraz snowtubing o długości 100 metrów. Kolej linowa ma przepustowość 1200 os/h. Wszystkie trasy są oświetlone, naśnieżane i ratrakowane. Różnica wzniesień wynosi ponad 255 metrów. Dla maluchów jest też tzw. ośla łączka.
Przy stacji działają wypożyczalnie sprzętu narciarskiego oraz serwis.
Obok stoku znajduje się należąca do stacji restauracja Wataha oraz licencjonowana szkoła i przedszkole narciarskie.
Aktualne warunki: skionline.pl, skiinfo.pl
Kamery online: bieszczady.live
GPS: 22.59079,49.45116,19
Telefon: +48 13 461 17 85
Strona internetowa: lawortaski.pl
Stacja narciarska Wańkowa
Do dyspozycji gości ośrodek Bieszczad-ski Wańkowa przygotował:
– czteroosobową kolej krzesełkową (dł. 953m)
– wyciąg talerzykowy (dł. 400m)
– dwa przenośniki taśmowe (dł. 190m każdy)
– przedszkole narciarskie z przenośnikiem taśmowym (przed tarasem restauracji, dł. 40m)
Największa stacja narciarska na Podkarpaciu została wybudowana w 7 miesięcy i wystartowała 8 stycznia 2022 roku.
Aktualne warunki: narty.pl
Kamery online: bieszczady.live
Adres: Wańkowa 25 C
Strona internetowa: bieszczad.ski
Zobacz też inne wyciągi w okolicy
Trasy do narciarstwa biegowego na Żukowie
Trasy do narciarstwa biegowego zlokalizowane są na stokach „Żukowa” w miejscowości Ustjanowa Górna przy wjeździe do Ustrzyk Dolnych. Zaliczane są do najciekawszych oraz najdłuższych tras w kraju służących do uprawiania narciarstwa biegowego. Znajdują się na nich na bieżąco przygotowywane oraz ratrakowane odcinki o długości 2km oraz 5 km. Dodatkowym ich walorem jest to, że są ogólnodostępne i bezpłatne. Korzystać z nich mogą zarówno amatorzy zaczynający swoją przygodę z biegówkami, jak i zaawansowani biegacze.
Jako jedne z nielicznych posiadają homologację FIS, dzięki której można na nich rozgrywać zawody rangi międzynarodowej.
Trasy przebiegają wzdłuż ścieżki dydaktyczno-przyrodniczej „Żukowem do Krainy Lipeckiej” dzięki czemu funkcjonują jako atrakcja turystyczna nie tylko w sezonie zimowym ale również przez cały rok. Ponadto w sezonie letnim na stokach „Żukowa” można korzystać z wytyczonych tras do Nordic Walking.
Na miejscu znajduje się parking.
GPS: 49.4167536,22.545057
Strona internetowa: visitustrzyki.pl
MUZEUM PRZYRODNICZE BIESZCZADZKIEGO PARKU NARODOWEGO
W Ustrzykach Dolnych przy ulicy Bełskiej 7 znajduje się Muzeum przyrodnicze Bieszczadzkiego Parku Narodowego, w którym można zapoznać się z 7 stałymi ekspozycjami poświęconymi historii, geologii i florze i faunie Bieszczad. Do najciekawszych kolekcji zaliczyć można ekspozycję: żubrów, dzików wilków oraz ptaków – orłów, sokołów, puchaczy i sów.
Muzeum stanowi część ośrodka naukowo-dydaktycznego Bieszczadzkiego Parku Narodowego, który oprócz działalności muzealnej zajmuje się także dydaktyką i nauką.
Stałe ekspozycje muzeum:
– „Bieszczady dawniej i dziś”
– „Biologia i systematyka świata zwierząt”
– „Wybrane zagadnienia z paleontologii”
– „Geologia Bieszczadów na tle Karpat”
– „Geomorfologia, hydrologia, klimat i gleby Bieszczadów”
– “Plan ochrony Bieszczadzkiego Parku Narodowego i otuliny”
– „Flora I zbiorowiska roślinne oraz fauna Bieszczadów”
Poza wystawami stałymi muzeum organizuje wystawy czasowe poświęcone regionowi.
Muzem nieczynne do marca 2022 r.
Bieszczadzka kolejka leśna
Każdy, kto wybiera się w Bieszczady i trafi w okolice miejscowości Cisna, na pewno usłyszy o słynnej „bieszczadzkiej ciuchci” czy też o „bieszczadzkiej kolejce”. Aby zaspokoić swoją ciekawość i przekonać się o tym, co w niej jest takiego wyjątkowego, najlepiej udać się z Cisnej drogą prowadzącą na Komańczę do m. Majdan, gdzie znajduje się główna stacja bieszczadzkiej kolei wąskotorowej i wybrać się na przejażdżkę jedną z proponowanych tras przejazdu.
Zapora w Solinie
PGE Energia Odnawialna S.A. Oddział ZEW Solina-Myczkowce w Solinie ma do zaoferowania bardzo ciekawą i cieszącą się niesłabnącą popularnością ofertę zwiedzania Elektrowni Wodnej w Solinie, wyjątkowej nie tylko w skali krajowej budowli hydrotechnicznej.
Park miniatur
Każdy, kto wybiera się w Bieszczady i trafi w okolice miejscowości Cisna, na pewno usłyszy o słynnej „bieszczadzkiej ciuchci” czy też o „bieszczadzkiej kolejce”. Aby zaspokoić swoją ciekawość i przekonać się o tym, co w niej jest takiego wyjątkowego, najlepiej udać się do Majdanu k/Cisnej, gdzie znajduje się główna stacja Bieszczadzkiej Kolei Wąskotorowej.
Cerkwie i kirkuty
Najlepszy i najbardziej przestronny przewodnik bieszczadzki po najciekawszych miejscach w regionie. Znajdą Państwo tutaj opisy i lokalizacje godnych odwiedzenia cerkwi, kirkutów, ruin, wodospadów z regionu.
Klasztor Karmelitów bosych w Zagórzu
Klasztor Karmelitów bosych w Zagórzu − monumentalne ruiny XVIII w. późnobarokowego kościoła i klasztoru – warowni ojców karmelitów bosych w Zagórzu
Chatka Wariatka
Domek na dachu, o którym mowa, stanął na „głowie” i jest odwrócony podstawą do góry. Wnętrzem chatki natomiast, rządzi grawitacja przyprawiając niemalże każdego odwiedzającego o zawrót głowy.